• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Drucken

PREISTRÄGER TANZOLYMP 2017

Classical and Modern Dance, Solo, Duos- Private Schools
Non-Professionals

Classical Dance Solo / Age 1 (female) (CSS1):
- Uliana Efimova (48/68), Russia Special Prize
- Maria Polunina (51/71), Russia Special Prize
- Paloma Sol Livellara Vidart (2/22), Argentina 3rd Prize
- Seon Jin Yang (16/36), Korea 2nd Prize
- Constanza Bulha (59/79), Portugal 1st Prize

Classical Dance Solo / Age 1 (male) (CSS1):
- Giuseppe Ventura (55/75), Italy 3rd Prize

Classical Dance Duo / Age 1 (CSD1):
- Victoria Maltseva / Lana Orlovskaya (60/80), Russia 3rd Prize

Classical Dance Solo / Age 2 (female) (CSS2):
- Alix Van Tiggelen (91/111), France 3rd Prize
- Lola Mugica Calvo (85/105), Argentina 2nd Prize
- Beatriz Domingues (92/112), Portugal 1st Prize
- Hye-Seung Seo (127/147), Korea 1st Prize

Classical Dance Solo / Age 2 (male) (CSS2):
- Marco Marongiu (122/142), Italy Special Prize
- Joao Palmieri (125/145), Brazil Special Prize
- Artemii Titarenko (166/186), Russia 3rd Prize

Classical Dance Solo / Age 3 (female) (CSS3):
- Ayla Castro (216/236), Brazil 3rd Prize
- Ines Vebole (206/226), France 3rd Prize
- So Yeon Kang (220/240), Korea 2nd Prize
- Min Kyung Kim (218/238), Korea 1st Prize

Classical Dance Solo / Age 3 (male) (CSS3):
- Vinicius Silva (249/269), Brazil 3rd Prize
- Matheus Jesus (208/228), Brazil 1st Prize

Classical Dance Solo / Age 4 (female) (CSS4):
- India Nunes (293/313), Portugal 3rd Prize

Classical Dance PDD / Age 2 (CSD2):
- Camila Castro / Israel Barbosa (321), Brazil 3rd Prize

Classical Dance PDD / Age 3 (CSD3):
- Miguel Aranda Maidana / Yuyu Ichikawa (322), Belgium 2nd Prize

Classical Dance PDD / Age 4 (CSD4):
- Letizia Rodrigues / Davi Carvahlo (323), Brazil 3rd Prize

Contemporary Dance Solo / Age 1 (male) (MSS1):
- Giuseppe Ventura (372/382), Italy Special Prize
- Marcos Paulo Franca (336/356), Brazil 3rd Prize
- Paolo Leanza (371/381), Italy 3rd Prize

Contemporary Dance Solo / Age 1 (female) (MSS1):
- Barbis Belen (333/353), Peru Special Prize
- Konon Sakashita (340/360), Japan 2nd Prize
- Constanca Bulha (348/368), Portugal 1st Prize

Contemporary Dance Duo / Age 1 (MSD 1):
- Lada Chekita / Anastasia Izman (379/389), Ukraine 3rd Prize
- Giuseppe Ventura / Paolo Leanza (380/390), Italy 2nd Prize

Contemporary Dance Solo / Age 2 (male) (MSS2):
- Marco Marongiu (400/420), Italy 2nd Prize

Contemporary Dance Solo / Age 2 (female) (MSS2):
- Ariana Crosato (391/411), Peru Special Prize
- Aurora Basilica (435/445), Italy 3rd Prize
- Neiro Suzuki (405/425), Japan 2nd Prize
- You Jean Goh (408/428), Korea 1st Prize

Contemporary Dance Solo / Age 3 (male) (MSS3):
- Matheus Jesus (455/475), Brazil 2nd Prize
- Vinicius Silva (468/488), Brazil 2nd Prize

Contemporary Dance Solo / Age 3 (female) (MSS3):
- Ayla Castro (459/479), Brazil Special Prize
- Caetana Dias (463/483), Portugal 3rd Prize
- Dongri Suh (466/486), Korea 2nd Prize

Classical and Modern Dance, Solo, Duos- State Schools
Professionals

Classical Dance Solo / Age 1 (female) (CPS):
- Katarina Buzic (572/577), Hungary 3rd Prize
- Janka Dobra (571/576), Hungary 1st Prize

Classical Dance Solo / Age 2 (female) (CPS2):
- Shino Tsuratani (627/637), Germany 1st Prize

Classical Dance Solo / Age 2 (male) (CPS2):
- Hang Lee (608/618), China Special Prize
- Mohan Xu (603/613), China 3rd Prize
- Gabriele Fornaciari (581/591), Italy 2nd Prize
- Masaaki Goto (629/639), Germany 2nd Prize
- Classical Dance Solo / Age 3 (male) (CPS3):
- Yu Yamani (649/659), Belgium 2nd Prize
- Duccio Tariello (669/679), Switzerland 2nd Prize
- Robert Jerjen (670/680), Switzerland 1st Prize
- Robert Nae (607/617), Switzerland 1st Prize

Classical Dance Solo / Age 3 (female) (CPS3):
- Sarah Sprcova (643/653), Czech Republic Special Prize
- Diana Radic (642/652), Serbia 3rd Prize
- Sumina Sasaki (665/675), Switzerland 2nd Prize
- Cara Verschraegen (648/658), Belgium 1stPrize

Classical Dance Solo / Age 4 (female) (CPS4):
- Veronika Hordina (707/717), Ukraine 3rd Prize
- Albina Kolobova (708/718), Russia 2nd Prize

Classical Dance Solo / Age 4 (male) (CPS4):
- Subedei Dangyt (701/711), Kazachstan 3rd Prize
    
Classical Dance PDD / Age 3 (CPD3):
- Frederico Tosello / Miriana Conte (721), Italy Special Prize
- Elena Iseki / Victor Concalves Caixeta (725), Germany 1st Prize

Contemporary Dance Solo / Age 2 (female) (MPS2):
- Isabell Arnke (735/745), Germany 2nd Prize

Contemporary Dance Solo / Age 3 (female) (MPS3):
- Yu Jin Son (760/770), Korea 3rd Prize
- Yeon Ha Lee (773/783), Korea 3rd Prize

Contemporary Dance Solo / Age 3 (male) (MPS3):
- Georgi Kapitanski (752/762), Bulgaria 3rd Prize

Contemporary Dance Duo / Age 3 (MPD3):
- Wolf Hoeyberghs / Lois Martens (775/785), Belgium 2nd Prize

Dance Groups

Pop Dance Groups / Age 1 (DPG1):
- Academia de Dancas de Corpo Livre (851/861), Brazil 2nd Prize
- Dance Ensemble “Shelkunchik” (858/868), Russia 2nd Prize

Pop Dance Groups / Age 3 (DPG3):
- Dance Ensemble “Ulybka” (854/864), Russia 2nd Prize

Folk Dance Groups / Age 1 (FPG1):
- Balletschule “Kaleidoskop” (893/913), Germany 3rd Prize
- Ensemble “Surprise” (892/912), Russia 1st Prize

Folk Dance Groups / Age 3 (FPG3):
- Estudio de Ballet Cisne Negro (899/919), Brazil 2nd Prize
- Dance Ensemble “Ulybka” (900/920), Russia 1st Prize

Folk Dance Groups / Age 4 (FPG4):
- DNA- Dance N´Arts (902/922), Portugal 3rd Prize

Classical Neoclassical Dance Groups / Age 1 (CSG1):
- Ballet Studio “Armida” (791/801), Russia 1st Prize

Classical Neoclassical Dance Groups / Age 2 (CSG2):
- Oporto Ballet School (792/802), Portugal 2nd Prize

Modern Dance Groups / Age 1 (MSG1):
- Dance Ensemble “Shelkunchik” (827/847), Russia 3rd Prize
- “Wind of Change” (811/831), Russia 2nd Prize

Modern Dance Groups / Age 3 (MSG3):
- Group of Dream Aloud Meilin High School (814/834), China 3rd Prize
- DNA- Dance N´Arts School (819/839), Portugal 2nd Prize
- Ballet Vera Bublitz (816/837), Brazil 1st Prize

Modern Dance Groups / Age 4 (MSG4):
- Danza Taormina (824/844), Italy 3rd Prize
- Academia de Dancas Corpo Livre (821/841), Brazil 3rd Prize
- “The Orange” Ural State Variety Theatre (823/843), Russia 1st Prize

Modern Professional Groups / Age 3 (MPG 3):
- Royal Ballet of Antwerp (826/846), Belgium 1st Prize

 

 

INTERNATIONAL

 Deutsch (Website)

 English (Website)

Español (PDF)

 Portuguese (PDF)

 Pусский (PDF)

 Korean (PDF)

 Japanese